Veřejné dokumenty
4.11.2014
Krajské setkání metodiků
12.11.2014

Dny prevence na pracovišti Na Průhoně

Ve čtvrtek 30. a v pátek 31. října na celé škole probíhaly Dny prevence. Žáci se zúčastnili mnoha aktivit, které pro ně připravili pedagogové, externí lektoři i samotní žáci – mentoři z různých tříd. Program obsahoval témata z oblasti prevence rizikového chování a též zábavné a zážitkové hry.

Program

Součástí byla přednáška gynekologa, dlouhodobý program prevence o.s. Světlo s lektorkou Vendulou Kádárovou a též projekt Jak se (Ne) stát závislákem. Žáci si pomocí brýlí imitujících ovlivnění alkoholem a marihuanou vyzkoušeli jízdu na koloběžce, kde zjišťovali účinky látek na prostorové vnímání, pozornost a pohotovost. Během těchto dní si také vytvořili loga tříd a někde si je vymalovali přímo na stěny učebny.

Podpora

Aktivity byly dodatečně podpořeny z projektu MŠMT Úspěšná cesta a od Ústeckého kraje jsme získali finance v projektu Parťák 2014. Již teď se těšíme na poslední týden v prosinci, kdy budou akce pokračovat. Koordinátorkou na pracovišti Na Průhoně je  PaedDr. Pavla Daňková.

Celá fotogalerie ZDE nebo ZDE

 

Dny prevence na pracovišti Na Moráni

Podle připraveného scénáře se jednotlivé třídy stavebních oborů střídaly na stanovištích. Výtvarné činnosti na téma HIV, sex nebo drogy probíhaly v jednotlivých třídách, besedy na téma kouření nebo alkohol a promítání filmů s tématikou HIV a šikany pak v počítačových učebnách. Jako místo pro překážkovou dráhu, na které si žáci pomocí speciálních brýlí vyzkoušeli, jak na ně působí alkohol, posloužila chodba školy.  Žáci i učitelé měli možnost vyzkoušet si výuku jinak a měli i více času spolu diskutovat a věnovat se problémům, které dospělí vidí z jiných úhlů než mladí, kteří často nedokážou odhadnout míru nebezpečí.

 

Dny prevence na pracovišti Palackého

P1080027

Co gynekolog vidí a Vy ne! je název osvětové výstavy, kterou v těchto

dnech mohou navštívit žáci naší školy.

Putovní výstava byla nejprve instalována na pracovišti zdravotnické školy v rámci Dne prevence a Dne zdraví, které probíhaly 30. – 31.10.2014. Informativní panely seznamují návštěvníky výstavy s problematikou rakoviny děložního čípku. Karcinom cer

Program dvoudenního projektového vyučování byl
Žáci zpracovali ve skupinách výukové plakáty na téma „HIV 1984 – 2014“ nebo „Bezpečný sex“, fantazii a způsobu zpracování se meze nekladly. Práce žáků budou vystaveny v budově zdravotnické školy u příležitosti Dne boje proti AIDS, který si připomínáme každoročně 1. prosince. Dále byla vyhlášena soutěž o loga peer programů, které pracoviště dlouhodobě realizuje a v nichž žáci edukují své vrstevníky v rámci primární prevence.doslova nabitý – poskytování první pomoci v modelových situacích, prevence pohlavně přenosných chorob, moderní antikoncepční prostředky, účinky kouření na organismus mladého člověka, kyberšikana nebo jak studovat efektivněji a lépe. Interaktivní přednášky, besedy či diskuse byly vedeny zajímavými hosty, žáky – peer aktivisty a vyučujícími. Žáci druhého ročníku se seznámili s činností K-centra, které poskytuje služby osobám ohroženým závislostí na návykových látkách a čtvrťáci navštívili mostecký hospic, zařízení, kde je celostně pečováno o nevyléčitelně nemocné pacienty.vixu je po rakovině prsu druhým nejčastějším nádorovým onemocněním mladých žen v Evropě. V České republice každoročně onemocní kolem tisícovky žen a přibližně 400 žen na toto onemocnění zemře. Nejlepší ochranou před rakovinou děložního čípku je pravidelná preventivní prohlídka u gynekologa, kterou ovšem mnoho žen podceňuje.

Přednášejícími hosty byly Ing. Regina Pánková ze Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem a Kateřina Rauscherová, Dis., z gynekologické ambulance. Mezi žáky zavítala paní Jana Vaňhová, náměstkyně hejtmana Ústeckého kraje a aktivně se zúčastnila čtvrtečního programu. Diskutovala se žáky třetího ročníku o možnostech uplatnění Zdravotnických asistentů na trhu práce a zjišťovala preference žáků po ukončení střední školy. Zapojila se do přednášky o poskytování první pomoci, zajímala se o kardiopulmonární resuscitaci z pohledu laika a odborníka a vyzkoušela si nový model automatizovaného externího defibrilátoru určeného pro širokou veřejnost.

Beseda s gynekologem, peer program pro střední školy „Prevence karcinomu děložního čípku“, interaktivní výukový program „STD známé neznámé“ a výše zmíněná výstava jsou součástí projektu školy „Tvoje zdraví – Tvoje odpovědnost“, který byl podpořen z dotačního programu MŠMT pro oblast prevence na rok 2014. Koordinátorkou projektu, do kterého jsou zapojena všechna pracoviště naše školy, je Mgr. Anna Milerová.

Fotky

Více v naší fotogalerii

Napsali o akci