Mladí zdravotníci ve španělské Seville

Lakomec – Návštěva divadelního představení
10.2.2019
Dárcovství kostní dřeně
13.2.2019

Odborná stáž žáků oboru Zdravotnický asistent

Rozšířit si osobní obzory, porovnat život a práci v cizině a u nás doma, prověřit své jazykové schopnosti, naučit se samostatnosti, zkrátka vyjet na zkušenou – to je cílem projektu Erasmus+, který tuto šanci mladým lidem dává.

V lednu vycestovala partička šesti budoucích zdravotníků do Španělska, konkrétně do srdce celé Andaluzie, do překrásné Sevilly. Dva týdny měli možnost chodit na praxi do pečovatelských ústavů, kde vykonávali pod dohledem tamějšího personálu běžné zdravotnické úkony, které se už u nás naučili. Za to sklidili pochvalu a uznání, i když se často dostávali do komunikačních problémů, které však dobře zvládli. Dorozumívacím jazykem byla angličtina, ale bylo nutno zvládnout i několik základních španělských slovíček. Ne každý ve Španělsku totiž ovládá angličtinu. Ostatně jako i u nás.

Ubytování a stravování probíhalo v hostitelských rodinách. Bylo zajímavé ochutnat španělská jídla a bylo nutno se přizpůsobit jejich zvykům. Španělská siesta je i u nás známým pojmem. Ve volném čase nabízela Sevilla své nádherné památky, např. prohlídku katedrály, která je třetí největší v Evropě, dále návštěvu paláce Alcazar, býčí arény, mořského akvária a dalších zajímavostí. Temperamentní tanec flamengo se tančí i na ulicích jako atrakce pro turisty.

Když se řekne Španělsko, každý si v první řadě vybaví slunečné pláže a moře. Proto celodenní výlet do vnitrozemí byl velkým překvapením, neboť to v sobě ukrývá hornatou krajinu posetou bílými vesnicemi. Nejkrásnější z nich je určitě Ronda, která se rozkládá na vysokých skalách a zčásti i nad propastí. Typickými plodinami jsou v kopcích olivovníky a korkovníky. Takže suvenýr v podobě kvalitního olivového oleje přišel vhod.

Dva týdny uběhly jako voda. Na závěrečném posezení byly účastníkům předány Europassy, které jim dávají lepší šanci najít po škole dobré místo. Vždyť každý zaměstnavatel vítá pracovníka s takovouto zahraniční zkušeností.

A co dodat na závěr? Nejlépe to za všechny shrnul Lukáš: „Tato stáž byla pro mě velkým přínosem. Přiučil jsem se mnoha věcem, zlepšil jsem si své komunikační dovednosti. Myslím, že se mi zlepšil i smysl pro orientaci, musel jsem si rozvrhnout svůj čas a učit se samostatnosti. Španělé mě naučili, že není důvod někam spěchat, důležité je si čas rozplánovat. Jsem velmi vděčný naší škole, že jsem byl vybrán a mohl zde strávit dva týdny s báječnou partou.“