Druhé květnové pondělí navštívila skupina 46 žáků na školy hlavní město. Celodenní výlet byl odměnou pro žáky, kteří se aktivně zapojují do školních činností, pracují ve školním parlamentu a vzorně reprezentují školu v soutěžích a olympiádách.
Prohlídku Pražského hradu, který je symbolem českého státu a významnou kulturní institucí, jsme zahájili brzy ráno na jeho 2. nádvoří. Odtud jsme pokračovali ke katedrále sv. Víta a prohlédli jsme si poklidné 3. nádvoří se Starým královským palácem a bazilikou sv. Jiří. Hrad, který byl založen pravděpodobně již někdy kolem roku 88 knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců a je zapsán v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, tvoří rozsáhlý soubor paláců a církevních staveb rozmanitých architektonických slohů – od zbytků románských staveb z 10. století, přes gotické úpravy 14. století, zásahy známého slovinského architekta Josipa Plečnika v období 1. republiky, po nejnovější úpravy z konce 20. století.
Jedinečnou příležitostí byla pro žáky návštěva Kanceláře prezidenta republiky. Mgr. Tereza Adámková s kolegy z tiskového oddělení (oddělení styku s veřejností) provedla přítomné po místech, která většinou vídáme jen v televizi a z nichž většina není veřejnosti běžně přístupná ani v rámci pravidelných dnů otevřených dveří. Žáci byli seznámeni s historií Kanceláře i jednotlivých salónků, pracoven a chodeb, s osobnostmi našich prezidentů i s výkonem pravomocí a úkolů, které jsou s funkcí prezidenta republiky spojené. Postavení a činnost prezidenta republiky a jeho úřadu, jehož historie sahá až do roku 1919, kdy byl na popud prvního československého prezidenta T. G. Masaryka založen a jehož existence pokračuje bez přerušení až do dnešních dnů. V kinosále z 60. let 20. století, kde před rokem 1989 probíhaly schvalovací projekce filmů a později se stal dějištěm tiskových konferencí, popsali naši průvodci žákům fungování Kanceláře, představili její organizační strukturu a členění na sekce, odbory a oddělení. Dále jsme se mohli na informačních panelech seznámit s prací prezidenta republiky v historickém kontextu, obdivovat umělecké předměty a navštívit rozsáhlou hradní knihovnu, která se za sto let existence proměňovala v závislosti na zájmech a politickém zaměření prezidentů.
Jedinečným zážitkem pro všechny účastníky zcela jistě zůstane také závěr exkurze. Bylo nám totiž umožněno sledovat slavnostní střídání Hradní stráže s fanfárami a výměnou standarty v pravé poledne přímo z 1. nádvoří Pražského hradu. Jako jeden muž pochodovali vojáci kolem nás v nádherných uniformách, které vytvořil světoznámý umělec Theodor Pištěk.
V odpolední části programu naše skupina prošla Nerudovou ulicí a přes Malostranské náměstí až na Karlův most, který spojuje Malou Stranu se Starým Městem. K příjemné pohodě dne kromě atraktivního programu přispělo také slunečné počasí. Unaveni, ale plni dojmů jsme se spokojeni v podvečer vrátili do Chomutova.
Poděkování patří Spolku přátel ESOZ za finanční podporu exkurze a zaměstnancům Kanceláře prezidenta republiky za perfektní program a zprostředkování nezapomenutelných zážitků odměněným žákům.
Celou fotogalerii si můžete prohlédnout ZDE