V říjnu 2013 naši školu oslovila společnost AC Innovation s. r. o. s nabídkou účasti v projektu pro žáky středních škol Ústeckého kraje, ve kterých se vyučuje ekonomie a ekonomika. Projekt Praktický průvodce ekonomikou aneb My se trhu nebojíme je podpořen v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost z Evropského sociálního fondu v ČR.
Díky přihlášení do projektu se žáci obchodní akademie mohli zúčastnit řady akcí již v loňském školním roce a další akce se chystají i ve školním roce 2014-15.
Dne 21. 3. 2014 proběhla přednáška na téma „Rozvoj podnikání v českých podmínkách“ pro žáky 3. a 4. ročníků. Přednášející RNDr. Jaroslav Jochman – společník firmy VVV Most spol. s r. o. seznámil žáky se začátky svého podnikání a postupným rozvojem své firmy. Zdůraznil nutnost se neustále vzdělávat ve své odbornosti, dodržovat pravidla čestného podnikání a dobře vybírat zaměstnance do vlastní firmy. Se žáky navázal kontakt při besedě o jejich představě vlastního podnikání.
Dne 2. 4. 2014 proběhla přednáška na téma „Krizový management – moderní nástroj manažera“ pro 3. ročník a 4. ročníky. Přednášející PaedDr. Ing. Otto Hain (nyní ředitel korporátních obchodů Fincentra) pohovořil o krizových situacích ve firmách z pohledu finančního zdraví firem. Upozornil na důležité faktory, které upozorňují na nezdravou finanční situaci ve firmě (sledování vývoje nákladů a výnosů, pohledávek, závazků, cash flow, platební morálka odběratelů, změny výše zadlužení firmy atd.). Díky své bohaté praxi v managementu velkých firem dokázal žáky zaujmout konkrétními příklady z praktického života podnikatelských subjektů.
Dne 9. 6. 2014 proběhla přednáška na téma „Etika v podnikání a společenská odpovědnost podnikatelských firem“ pro 2. a 3.ročníky. Přednášející Ing.Vilém Kunz,Ph.D. pohovořil o společenské odpovědnosti firem z různých náhledů (environmentální, sociální, marketingový). Se žáky navázal kontakt ve formě zjišťování názorů na společenskou odpovědnost firem v rámci EU a celosvětového hospodářství. Seznámil žáky s existencí neziskové organizace CSR (Corporate Social Responsibility).
Dne 19. 6. 2014 se zúčastnili žáci 2. a 3. ročníků exkurze do Národního muzea v Praze na výstavu „Peníze hýbou světem“ v Nové budově Národního muzea v Praze. Žáci si vyzkoušeli interaktivní studio, navštívili galerii osobností nejúspěšnějších podnikatelů v historii, vstoupili do trezoru, kde nalezli největší diamant v českých sbírkách, nejcennější minci v českých sbírkách a řadu dalších pokladů. Při odborné přednášce pro SŠ „Staň se milionářem“ se žáci dozvěděli o vzniku peněz, ochranných prvcích českých bankovek, o ovlivňování života penězi a také si potěžkali zlatou cihlu vážící 12, 5 kg a představující cca 10 miliónů Kč.
Dne 20. 6. 2014 byla u 7 žáků ze 3. OA vyzkoušena metoda biofeedbacku, na jejímž základě byly žákům určeny předpoklady pro další studium na vysoké škole.
Jak probíhá tato metoda?
Dne 25. 6. 2014 navštívili žáci 1. – 3. ročníků obchodní akademie pivovar Kozel ve Velkých Popovicích (spadající pod firmu Plzeňský Prazdroj a. s.). Prohlídka s průvodcem začala v návštěvnickém centru a pokračovala návštěvou současné varny s procesem výroby piva a ukázkou surovin, které se k výrobě používají.
Seznámili jsme se s bohatou historií pivovaru a zakladatelem baronem Ringhofferem, který výrazným způsobem v 19. stol. změnil podobu pivovaru i celého okolí. Dalšími zastávkami byly historická varna z roku 1928, ležácké sklepy, tzv. spilka (nádoby, kde se pomocí pivovarských kvasnic přetváří cukerný roztok na alkohol), stáčírna lahví a sudů s plně automatizovanými linkami. Na závěr se žáci seznámili s živým maskotem pivovaru – kozlem Oldou.