Setkání ředitelů energetických škol

Fotogalerie
27.6.2014
Organizace školního roku 2014/2015
1.9.2014

Pozvánka

Naše škola, z pověření ČSZE, ve dnech 23. – 25. 6. 2014 pořádá Mezinárodní setkání ředitelů energetických škol Od Gerstnera přes Rozvojový program na podporu odborného vzdělávání k uplatnění elektrotechniků na trhu práce. V rámci této akce se dne 24.6. 2014 od 14.00 h bude konat jednání u kulatého stolu.

Tématem bude Výměna informací i aktuálních otázkách v odborném vzdělávání ve Slovenské republice a v České republice. Během pobytu ředitelé také absolvují exkurze na elektrárny Tušimice a Prunéřov, budou přijati zastupiteli na radnici města Chomutova, navštíví Podkrušnohorský zoopark aj.

http://www.kr-ustecky.cz/kulaty-stul-reditelu-energetickych-skol/d-1683935/p1=204451

Průběh

Ve dnech 23. – 25. 6. 2014 pořádala Střední odborná škola energetická a stavební, Obchodní akademie a Střední zdravotnická škola, Chomutov, příspěvková organizace setkání ředitelů energetických škol z České republiky a ze Slovenska, které neslo název „Od Gärstnera přes Rozvojový program na podporu odborného vzdělávání k uplatnění elektrotechniků na trhu práce“. Jednalo se již o patnácté setkání školských komisí Českého svazu zaměstnavatelů v energetice (ČSZE) a Zväzu zamestnávateľov energetiky Slovenska (ZZES), která probíhají střídavě v ČR a SR. Po přivítání ve škole si hosté odjeli prohlédnout sportovně a kulturně společenský areál realizovaný v rámci Integrovaného plánu rozvoje města Chomutova, včetně Kamencového jezera s přilehlými sportovišti. Jeho historii svým kolegům poutavě přiblížila ředitelka školy, Soňa Valušková.

Úterý

Ředitelé jednali..., Chomutovské noviny, září 2014

Ředitelé jednali…, Chomutovské noviny, září 2014

Úterní dopoledne strávili účastníci prohlídkou provozu elektrárny Tušimice II a krátce pobyli také v prunéřovské elektrárně. Odpoledne patřilo stěžejnímu jednání u kulatého stolu v příjemném prostředí SKKS Chomutov s pracovním názvem “Výměna informací o aktuálních otázkách v odborném vzdělávání v SR a ČR“, kterého se zúčastnili kromě delegátů z deseti energetických škol také zástupci ČSZE a ZSSE, MŠMT, NÚOV, odboru školství KÚ Ústeckého kraje, OHK Chomutov a sociálních partnerů školy, např. ČEZ, Západočeské univerzity Plzeň aj. Jednání řídil Ing. Pavel Chejn, zástupce ČSZE, který je členem komisí pro školství a v pracovních skupinách národních a mezinárodních institucí např. v Evropském centru pro rozvoj odborného vzdělávání, Řídícím výboru pro odborné vzdělávání při EU, ve Výboru pro celoživotní vzdělávání při EU aj. Za jeho dvacetiletou spolupráci s energetickými školami mu jménem všech přítomných poděkovala PaedDr. Soňa Valušková.

Nastup1707K otázkám týkajících se zaměstnanosti se vyjadřovali odborníci na danou problematiku. Pohled na vzdělávací soustavu prezentoval zástupce Národního ústavu pro odborné vzdělávání, Mgr. Milan Prskavec. Informace z Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Krajského úřadu Ústeckého kraje přednesla Ing. Dagmar Waicová. Slovenští kolegové z Trnavy, Žiliny a Kapušan přinesli informace o úmyslu zavést duální systém a s tím související postupy při řešení možných problémů. Ing. Štěpán Harašta, vedoucí odboru školství mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Ústeckého kraje ve svém příspěvku zmínil pokles zájmu žáků o studium učebních oborů. Dále informoval o zavedení přijímacích zkoušek pro zájemce o studium na středních školách v Ústeckém kraji. Prof. Ing. Václav Kůs, CSc. ze Západočeské Univerzity v Plzni, věnoval svůj příspěvek charakteristice vstupních znalostí žáků středních škol pro studium na Fakultě elektrotechnické ZČU v Plzni. Uvedl, že pravděpodobnost úspěšného zvládnutí studia absolventy SOŠ je přímo úměrná jejich zodpovědnému přístupu ke vzdělávání. Statistická data totiž ukázala, že absolventi SOŠ mají stejný průměr úspěšnosti zvládnutí studia jako absolventi gymnázií a středních průmyslových škol. Zaznamenaný rozdíl je pouze v délce absolvovaného studia, např. z důvodu jeho nesystematického a neúčelného rozložení. Počet studentů FEL ZČU Plzeň, kteří jsou absolventy SOŠ roste a nyní se ustálil na výši cca 30%.

RedEneClanZa zaměstnavatele vyslovil svůj názor na duální systém vzdělávání také Ing. Pavel Puff, manažer útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ. Tento model vzdělávání umožňuje spolupráci škol a firem při realizaci odborného výcviku a odborné praxe žáků v reálném pracovním prostředí. Odborné vzdělávání, zaměřené na praxi, se pak pozitivně dotýká nejen učňů, ale také absolventů středních a vyšších odborných škol, vysokých škol a univerzit. Dále také zmínil spolupráci ČEZu se školami, např. formou soutěží, akcí pro pedagogy a jiné pomoci, nastínil vize do budoucnosti týkající se kooperace mezi ČEZ a školami. Zástupce firmy Noel-Plus, s.r.o., Ing. Jan Cháb přiblížil aktivity, kterými zaměstnavatelé prostřednictvím OHK Chomutov oslovují žáky základních škol jako potenciální učně. Zmínil mimo jiné např. úspěšný veletrh Technodays a výstavy Vzdělávání, kterých se naše škola každoročně účastní. Po jednání byli hosté pozváni na chomutovskou radnici, kde je přijali náměstkyně hejtmana Ústeckého kraje, Jana Vaňhová a náměstek primátora, Ing. Jan Řehák.

Součástí programu byla prohlídka reprezentačních prostor starobylé radnice. Po té následovala neformální diskuze všech zúčastněných. Pracovní den byl zakončen večerní projížďkou Safari expresem v Podkrušnohorském zooparku Chomutov, který je díky své rozloze 112 ha největší ZOO v České republice. Všichni zúčastnění obdivovali zvláštní umístění krásné přírody nedaleko městského centra a velkorysé výběhy zvěře. Plni zážitků se naši hosté vrátili do školního hotelu ENERGETIK, kde byli po celou dobu pobytu v Chomutově ubytováni.

Středa

Ve středu dopoledne se uskutečnila další, tentokráte neformální a závěrečná jednání. Věříme, že účastníci získali na setkání cenné informace a podněty, které jim pomohou zvládat náročné situace při řízení škol. Přesvědčili se, že Chomutov je město připravené poskytovat kvalitní vzdělání pro život, ale také kulturní i sportovní vyžití svým obyvatelům a návštěvníkům.

Foto