Základnou všech sekcí byl náš Domov mládeže Na Průhoně a účastníci měli k dispozici i odborné učebny školy. Mladí badatelé navázali na expedice z let minulých a letošní výzkumy probíhaly v oblasti Krušných hor – v okolí Hory Svaté Kateřiny a v Oseku.
Talnet je projektem Národního institutu pro další vzdělávání, realizátorem projektu je MFF UK.Tento projekt má snahu podpořit a podchytit nadanou mládež především se zájmem o přírodní a technické vědy. Talnet je otevřen všem zájemcům o přírodní vědy, techniku a matematiku. Mladí zájemci o přírodovědné obory zde najdou prostor, kde se mohou dozvědět z oblastí svých zájmů daleko více než ve škole.
Jedná se o badatelskou aktivitu, která začíná v online prostředí, kde účastníci specifikují témata a otázky, na které se budou snažit odpovědět v prezenční – zpravidla týden trvající – části. Cílem T-expedice je kromě rozvoje a procvičení schopností účastníků také přispět s podporou oborových expertů k prozkoumání jevů v určitém místě či mikroregionu z pohledu různých disciplín.
Na letošní T-expedici se podílela sekce:
Geoinformatika – sekce věnuje se tvorbě map pomocí počítačového programu QGIS a zaznamenává geografické údaje do veřejné online mapy OpenStreetMap. Data k vizualizaci nám jsou poskytnuta geografickou sekcí a také získána vlastním měřením v terénu.
Ekologie – věnuje se souvislostem vývoje prostředí a krajiny Krušných hor. Mapuje mimo jiné výskyt některých vzácných druhů rostlin a rozšíření antropogenních rostlin.
Historie – zabývá se proměnami oseckého kláštera mezi první a druhou světovou válkou. Pracuje s primárními zdroji (tj. archivní fondy), pátrá po pamětnících a analyzuje prameny.
Fyzika – sekce věnuje svůj čas řešení zajímavých a otevřených fyzikálních problémů.
Geografie – sekce se obecně zabývá fyzicko-geografickou charakteristikou vybrané oblasti, a to zejména z pohledu bio-pedologického a pedo-hydrologického.
(více na TALNET)